Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – zobacz zdjęcia


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bądź pierwszy)
Loading...
Udostępnij przepis: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

jak trudno ustalić imiona wszystkich tych co zginęli w walce z władzą nieludzką

a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno się pomylić nawet o jednego

musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu

opatrzyć na drogę

(fragment wiersza Zbigniewa Herberta Pan Cogito)

Ci, których dziś nazywamy Żołnierzami Wyklętymi lub Ostatnimi Leśnymi to bohaterowie  narodowego powstania antykoministycznego,  stawiającego opór brutalnej i bezwzględnej komunistycznej dyktaturze, instalowanej w Polsce przez Związek Sowiecki po 1945 roku.

Wraz z członkami rodzin i osobami wpierającymi pomocą leśnie oddziały, ruch ten liczył ponad pół miliona osób. Niestety lata osamotnionej walki z komunistycznym aparatem represji wspieranym przez stacjonujące w Polsce  od 17 września 1939 roku sowieckie dywizje mocno przetrzebiły zastępy walczących o wolną Polskę patriotów. Ostatnie strzały w tej  nierównej walce padły dopiero na początku  lat 60-tych. Potem rozpoczeły się długie lata cierpienia, prześladowań, wymyślnych tortur, strzałów w tył głowy, bezimiennych pochówków i  zakłamywania historii.

Uczestnicy niepodleglościowego podziemia  przez długie lata nazywani byli przez peerelowską propagandę zdrajcami, bandytami i faszystami. Mieli na zawsze pozostać wyklęci i pohańbieni, wymazani z ludzkiej pamięci, zapomnieni przez swój kraj. Komunistyczny aparat represji inwigilował żołnierzy podziemia i ich rodziny aż do 1989 roku, a dopiero od 201o roku obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niemniej jednak, z roku na rok święto to staje się coraz  bardziej widocznym i ważnym elementem tożsamości współczesnych Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia.

Do dziś pozostają nieznane miejsca pochówku oraz liczba ofiar i świadków tamtych wydarzeń. Historycy szacują, że były to niezliczone tysiące zabitych podczas walk zbrojnych, tysiące ofiar pacyfikacji setek miejscowości przez komunistyczne „szwarony śmierci”, około 5 tysięcy polskich patriotów skazanych na śmierć w pokazowych procesach, około 20 tysięcy zamorodowanych i zamęczonych w ubeckich więzieniach i katowniach, conajmniej 50 tysięcy osób wywiezionych w głąb sowieckich łagrów oraz kolejne niezliczone dziesiątki tysięcy skazańców za przestępstwa polityczne, którzy trafili do kopalń i obozów pracy o nieludzkich, wręcz niewyobrażalnych warunkach.

Pamiętajmy o najwyższej cenie, jaką ci w większości bardzo młodzi ludzie zapłacili za umiłowanie wolności. Pamiętajmy, że walczyli nie tylko o niepodległość własnego kraju, ale także o uniwersalne wartości cywilizacji europejskiej, przeciwstawione antycywilizacji komunizmu. Cześć i chwała Bohaterom walczącym o wolność, prawdę i sprawiedliwość.

ZOBACZ galerię zdjęć z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, 1 marca 2014 roku:

Udostępnij przepis: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn


Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bądź pierwszy)
Loading...