Jedz kulturalnie: polecamy książkę o świadomej konsumpcji mięsa pt. „Zjadanie zwierząt”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bądź pierwszy)
Loading...
Udostępnij przepis: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

„Musimy odnaleźć miejsce na mięso w debacie publicznej, tak samo jak znaleźliśmy je na naszych talerzach”.

W ostatnich dniach książkę tę szczególnie gorąco polecam  politykom i  posłom, ale także wszystkim tym, których interesuje świadoma konsumpcja i los zwierząt. To jedna z lektur obowiązkowych także dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, czym tak naprawdę jest mięso. Skąd pochodzi i jak jest produkowane? Jak traktowane są zwierzęta i jakie ma znaczenie  użyte w poprzednim zdaniu słowo „produkcja” zamiast „hodowla” oraz wreszcie  jak jedzenie mięsa wpływa na ekonomię, społeczeństwo i środowisko naturalne?

Autorem jest Jonathan Safran Foer – przedstawiciel pokolenia młodych współczesnych pisarzy amerykańskich. Co prawda nie ucieka się on od indoktrynowania czytelnika i głośno nawołuje do wegetarianizmu, ale ważniejsze od tego wydaje się potraktowanie tego typu lektur jako pretekst do ważnej polemiki, głos w otwartej dyskusji i co najważniejsze kształtowanie postaw świadomej konsumpcji wśród  polskiego społeczeństwa.

Autor przed powstaniem publikacji przestudiował tysiące dokumentów, przeprowadził liczne wywiady, odwiedzał rzeźnie, fermy, a na jedną  z nich zakradł się nielegalnie pod osłoną nocy.  W książce opisuje konsumpcyjną rzeczywistość, przytacza argumenty i stawia ważne pytania, na który każdy konsument powinien sobie zadać przez zrobieniem codziennych zakupów.

 

Oryginalny tytuł: “Eating Animals”

Strona główna: http://www.eatinganimals.com/

Książka sprzedała się w milionach egzemplarzy. Została przetłumaczona na 37 języków. Polskie tłumaczenie: Dominika Dymińska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

 

Udostępnij przepis: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn


Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bądź pierwszy)
Loading...